Az egyre gyorsabb ütemben modernizálódó világunkban a munkavállalói preferenciák is folyamatosan változnak, és általános tapasztalat, hogy sokak számára a szabadság és a rugalmasság lett az egyik legfontosabb, a munkájukkal való elégedettségüket meghatározó tényező. Különösen a fiatalok keresik azokat a lehetőségeket, amelyek idő- és helyfüggetlen munkavégzést garantálnak, és amelyek esetében a munkakörrel járó feladatok elvégzéséhez mindössze egy internet-hozzáféréssel rendelkező laptopra van szükségük. Sokan ezen rugalmas körülményeket kihasználva az életük egy jelentős részében utaznak és dolgoznak egyszerre. Őket nevezzük digitális nomádoknak. A következőkben összefoglaljuk, hogy mik a legfőbb jellemzői ennek az életformának!
Kik azok a digitális nomádok?
A digitális nomád lét –, amint arra a bevezetőben is utaltunk – gyakorlatilag egy életforma, ami megengedi a rugalmas hozzáállást a munkához, mind a hely, mind pedig az idő tekintetében. Ebből adódóan a digitális nomádok az életük egy jelentős részében utaznak, aminek anyagi feltételeit az eközben elvégzett munkájukkal teremtik meg. Egy ilyen jellegű életvitel felépítésére szinte bárki olyannak van lehetősége, akinek munkakörével járó feladatai nem követelik meg a jelenlétet és ezen feladatok ellátáshoz elég csupán egy laptop vagy néhány egyéb digitális eszköz.
A digitális nomád életmódnak a megvalósítása alapvetően háromféleképpen lehetséges: vállalkozás indításával, szabadúszóként vagy egy cég alkalmazottjaként. Fontos megjegyezni, hogy a szabadúszók is lényegében vállalkozók, akik egyéni vállalkozásukon keresztül különböző, a szakterületükhöz kötődő megbízásoknak tesznek eleget. Az utolsóként említett eshetőség, vagyis, hogy valaki egy cég alkalmazottjaként él digitális nomád életmódot viszonylag ritkább, ez ugyanis rendkívül nagyfokú bizalmi kapcsolatot követel meg a munkáltató és a munkavállaló között –, de persze mindez nem lehetetlen. További információk a digitális nomádok munkavégzésével kapcsolatban az alábbi cikkben:
https://roadster.hu/igy-valhat-beloled-digitalis-nomad/
Milyen munkák végezhetők digitális nomádként?
A digitális nomád életmód elsősorban szellemi munkával járó munkakörökben elképzelhető. Azok, akik ily módon dolgoznak, többnyire IT-s, mérnöki, grafikai, fordítói, szövegírói, tanácsadói, fotós vagy marketinges területeken mozognak. Ez utóbbi, vagyis a marketinges pálya kecskeméti lehetőségeiről egyébként itt írtunk részletesebben:
Természetesen ezt a listát még hosszasan lehetne bővíteni különböző konkrét munkaköröket megnevezve, az ugyanakkor egyértelműen látszik, hogy nem kell feltétlenül számítógépzseninek lenni a digitális nomád életmód kialakításához, a kreativitásra építő szakmákban ugyanúgy el lehet ily módon helyezkedni. További példákért az alábbi cikket érdemes megtekinteni:
https://wpkurzus.hu/hogyan-legyel-digitalis-nomad/
A digitális nomád életmód előnyei, hátrányai
A digitális nomád életvitel legnagyobb előnye egyértelműen a már sokat emlegetett rugalmasság és függetlenség. Aki ilyen életvitelt folytat, az gyakorlatilag a saját maga főnöke, nem kell beosztáshoz igazodnia, akkor és ott dolgozik, amikor és ahol szeretne. Fontos továbbá, hogy mivel a digitális nomádok általában szabadúszóként tevékenykednek, így a megkereshető béreiknek sincs konkrét plafonja. Minden attól függ, hogy mennyi megkeresésük van, és ez általában szoros kapcsolatban áll szakmai kompetenciáikkal. Magyarán minél jobb lesz valaki a szakmájában, annál magasabb jövedelmekre tehet szert.
Negatívumként említhető az életmóddal kapcsolatban a közösséghez való tartozás hiánya. Sokaknak meggyűlik a baja a kollégáival, minden munkahelyen vannak kisebb-nagyobb konfliktusok, ugyanakkor egyes cégeknél rendkívül jó közösség kovácsolódik össze, akik gyakran a munkaidőn kívüli is keresik egymás társaságát. Digitális nomádként természetesen rengeteg új embert lehet megismerni, azonban ezt a fajta közösségélményt átélni már sokkal nehezebb. Gyakran okoz fejtörést továbbá a hatékony időmenedzsment kialakítása is, hisz például az utazások során bárkit könnyen magával ragadhatnak az új impulzusok, és ilyenkor nembiztos, hogy kellő időt szentel a munkájának. Ez pedig előbb-utóbb akár anyagi nehézségekhez is vezethet, és veszélybe sodorhatja ezen életmód fenntarthatóságát.
Ha pedig álláskeresőként a legújabb lehetőségeket keresed, mindenképpen látogass el a https://kecskemetallas.hu/ főoldalára és böngéssz az elérhető pozíciók között.
KecskemetAllas.hu / N.G.